Ha bizonytalan vagy, hogy melyik mozgástípus alatt milyen tevékenységet értünk, fusd át az alábbi rövid összefoglalónkat, hogy a számodra leginkább megfelelő edzéstípust válaszd!

Nyújtás, mobilizáció

Mozgásszabadságunk megőrzésének egyik záloga a mozgástartomány beszűkülésének megelőzése, a beszűkült mozgástartomány oldása. A hétköznapokban nem szabad gondot okozzon például a karunkat magasra emelni vagy leguggolni, hiszen a polcon magasan lévő tárgyakért nap mint nap fel kell nyúlnunk vagy másik példaként a cipőfűzőnket könnyen be kell tudnunk kötni. Mozgásszegény életmódunknak köszönhetően ugyanakkor ez már akár középkorúak esetében is sokszor kezd nehezen, nehezebben menni.

A megfelelő mozgástartomány megőrzésével számos mozgásszervi probléma és sportsérülés megelőzhető. A normál mozgástartomány 40-50 évesen „csak” a gördülékeny hétköznapokat, a fiatalos mozgás könnyebbségét jelenti, hosszútávon azonban ez lesz majd az időskori önellátás fenntartásának egyik alappillére.

Nyújtás, mobilizáció?
A nyújtással az izmainkra hatunk, az egyes ízületek beszűkülését okozó megrövidült izmokat próbáljuk helyreállítani, illetve szerencsésebb esetben megelőzni a megrövidülést a szabad mozgás érdekében. A mobilizáció azonban ennél több, figyelmet fordítunk a kötőszövetek lazítására is, hiszen azok rugalmassága is szükséges a mozgékonysághoz.

Funkcionális edzés

Funkcionális edzéseink esetén az egész testet átmozgatjuk, az egyes gyakorlatokban a testrészek a normál működésük, funkciójukhoz hasonlóan vesznek részt. A jó funkcionális edzések komplexen fejlesztenek, javul az állóképesség, nő az izomerő, de ezek mellett fejlődik még a stabilitás, az egyensúly és a mobilitás is.  

A gyakorlatok jellemzően számos nagy izomcsoport megdolgoztatására épülnek, de a mozdulatok kombináltak, egyszerre több izom dolgozik, itt nincs izoláció, mint a klasszikus konditermi edzésekben. A feladatok a teljes testet, annak természetes mozgásaival fejlesztik, így a mindennapi élet mozgásait is könnyebben, fittebben fogjuk végezni. A funkcionális edzések hatására nem csak az energiaszintünk növekszik meg, az edzésekben leszünk egyre hatékonyabbak, hanem a mindennapjainkban is, hiszen nap mint nap ülünk le, állunk fel, guggolunk le, cipekedünk.

Ülő életmód ellensúlyozó tréning

ülő életmód elleni tréning

Testünk mozgásra van tervezve, izmaink, ízületeink, kötőszöveteink egészségének megőrzése érdekében aktívnak kell maradnunk.

A hosszan tartott pozíciók, az órákon át tartó ülés az egyes izmok, kötőszövetek rövidülését, mások megnyúlását, az ízületi mozgástartományok beszűkülését eredményezik. Ezek diszkomfort érzést, fájdalmat okozhatnak, hosszú távon mozgásszabadságunkat korlátozzák. A mozgáshiány kedvezőtlenül hat a csontszövetállományra is, a nem-használattal a leépítő folyamatoknak adjuk át a terepet.

És itt most még csak a mozgató szervrendszerről beszéltünk…

Az inaktív életmód a szív-és keringési problémák kockázatát és az emésztési zavarok, elhízás és cukorbetegség kialakulásának valószínűségét is növeli.

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint a kedvezőtlen hatások kiegyensúlyozására legalább heti 150 perc mérsékelt-közepes intenzitású kardiomozgásra és ezt kiegészítve legalább 60 perc izomerősítő mozgásra van szükségünk.

Ülő életmód ellensúlyozó tréningünkön mérsékelt-közepes intenzitással dolgozunk, különös hangsúlyt fektetünk az ülő életmód hatására rövidülésre hajlamos izmok nyújtására, mobilizálására, illetve a gyengülésre hajlamos izmok aktivációjára. Ezeket követően az erősítőblokkban a teljes testet funkcionális gyakorlatokkal mozgatjuk át, és természetesen a levezetés sem maradhat el.

Az edzés ajánlható az idősebb korosztály számára is.

 

 

Szenior torna

Szenior tornánk olyan edzésprogram, amely kiscsoportos foglalkozás keretében kínál mozgáslehetőséget a középkorosztálytól kezdődően az időskorúakig bezáródó korosztály számára.
Változatos gyakorlatokkal és eszközökkel, preventív szemléletben felépített foglalkozásokkal törekszünk tenni a tornán résztvevők egészségi állapotának megőrzéséért, javításáért, növelni a kondíciót és az erőnlétet. A kiscsoportban végzett rendszeres testmozgás pozitívan hat a mentális és lelki állapotra is.
A mozgás kedvező hatással van a keringési rendszerünkre, csontsűrűségünkre, erőnlétünkre, mozgástartományunkra. A rendszeres, jól felépített testedzés komplexen támogatja egészségi állapotunkat. Idősebb korban különösen fontos, hogy számos hatása segíti az önellátáshoz szükséges készségek minél hosszabb időn keresztül való megőrzését.